Máme rádi sektorový nábytek

Snad každý majitel nějaké nemovitosti je najpyšnejší na kuchyni a obývák, proto si na její zařizování a dekorování dáváme velmi záležet. Řídíme se nejnovějšími trendy, snažíme se, aby bylo vše do nejmenších detailů sladěné a perfektní. Podlaha, stěny, nábytek i bytové dekorace musí spolu vytvářet dokonalý celek, jenže při obýváku nejde jen o estetické cítění, ale i o funkčnost – v obývacím pokoji se musíte i vy, i vaši hosté cítit příjemně. Co se týče nábytku, momentálně je velmi moderní sektorový nábytek, který si rozmístěte v prostoru tak, jak vám to nejvíce vyhovuje. O měsíc nebo dva ho klidně přesuňte znovu někde jinde a pak zas a zas. Flexibilita však není jeho jedinou výhodou.

sektorový nábytek

Sektorový nábytek můžeme rozmístit podle našich představ.

Kombinace sektorového nábytku

Kombinujte sektorový nábytek podle toho, jaké kousky nábytku potřebujete. Někomu stačí TV stolek, sedačka a konferenční stůl, ale jsou i tací, kteří k již zmíněným kouskům vezmou i pěknou vitrínu, komodu nebo nástěnné police. Dokonce, nikde není psáno, že musíte volit nábytek v jednom stylu, právě naopak. Moderní obývací pokoj vás přesvědčí o tom, že kombinovat se dá i nekombinovatelné. Zkuste spojit moderní nábytek a staré kousky z bazaru, tak zapojte svou fantazii a vytvořte si zajímavou obývák, na kterou budete hrdí!

sektorový nábytek

Kombinace bílého nábytku je velmi moderní a pěkná.

Vybíráme sektorový nábytek

Když se rozhodnete pro sektorový nábytek, všímejte si hlavně kvalitu materiálu, zpracování a provedení spojovacích prvků. Nábytek by ani po častém přemisťování, montáži i demontáži nebo běžném používání neměl přestat držet. Vše by mělo fungovat jako první den, když jste sektorový nábytek kupovali. Nábytek se snažte sladit s ostatním zařízením v obývacím pokoji a určitě zapomeňte na výrazné barevné provedení, protože ty se vám mohou velmi snadno zunovať. Existuje však nepsané pravidlo – bílou nic nezkazíte a stejně vás nezklame ani béžový, šedý nebo černý nábytek. S černou však pozor – nepřežeňte to, aby vaše obývací pokoj nepůsobila zbytečně tmavě.

 

Jídelní set? Jedině kvalitní

Jídelna a kuchyně jsou bez pochyb nejnavštěvovanější místnosti v domácnosti, a proto se každá správná hospodyňka snaží, aby působily co nejlépe. Vždyť nakonec, v jídelně přece nestolujete pouze vy, ale i vaše nejbližší rodina a přátelé. Proto je nesmírně důležité vybrat si pěkný a kvalitní nábytek. Jídelní set se většinou skládá z jídelního stolu, židlí resp. lavice a v závislosti na velikosti prostoru, který máte i příborník nebo vitrína na porcelán. Při koupi jídelního nábytku se však není třeba spěchat a výběr každého jednoho kousku si skutečně dobře promyslete. Důležité je stanovit si finanční strop, který jste ochoten za nábytek utratit. Mějte na paměti, že jídelní set není levná záležitost, nekupujete ho na jeden či dva roky, ale vydržet by měl alespoň 10 let. Vyhněte se proto nekvalitním kouskům, které jsou nestabilní a málo odolné.

jídelní set

Méně je více – setem v neutrální barvě nic nezkazíte.

Vybíráme jídelní set

Základem jídelního nábytku je jídelní stůl. Ten by měl být dost velký na to, aby měl při něm každý dostatek místa, ale aby byl také stabilní a odolný. Pokud se vám již v obchodě zdá, že je nestabilní, raději ho nekupujte, protože časem se to ještě zhorší. Prioritou by měla být jednoduchá údržba, neboť stůl se denně několikrát zašpiní a vy asi nechcete trávit hodiny jeho čištěním. Neméně podstatné jsou jídelní židle. Buď koupíte jídelní set – židle se stolem nebo můžete být kreativní jedinec a jídelní židle dokoupit samostatně. Dnes je velmi moderní kombinovat i nekombinovatelné, proto se fantazii meze nekladou. Počet židlí zvolte podle toho, kolik osob žije ve vaší domácnosti, navíc třeba připočítat i nějaké pro hosty a nečekané návštěvy.

jídelní set

Zajímavé řešení pro malé prostory.

Materiál pro jídelní set

Největší dilema nastává při volbě materiálu jídelního setu. Ještě stále platí, že nejoblíbenější je nábytek vyroben z dřevěného masivu. Dřevo dodá interiéru pocit tepla a dokonale si sedne s ostatním zařízením v interiéru. Navíc působí útulně, luxusně a oproti ostatním materiálem je i velmi odolné. Malým mínusem je vyšší cena. Alternativou by mohl být jídelní set z dřevotřísky, který je podstatně levnější. Při dřevotřísce se ale třeba zaměřit na kvalitu zpracování – všechny hrany by měly být ošetřeny tzv. ABS hranou. Ta zaručí dostatečnou nárazuvzdornost a jídelní set tak vydrží podstatně déle, než nábytek s hranami ošetřenými papírovou hranovací páskou.

jídelní set

Dřevo je sázkou na jistotu

Dřevěné barové židle – klasika, která nestárne

Dřevěné barové židle jsou praktickým a zároveň velmi stylovým doplňkem v domácnosti. Mít doma barový pult se židlemi dnes již není nic výjimečného. Jde o moderní trend, díky kterému již barové židle nepatří pouze do hospod nebo restaurací, ale vytvářejí příjemné posezení pro vás a vaše hosty v kuchyni. Ocení je zejména lidé žijící v paneláku, kde nemají dostatek prostoru pro vytvoření jídelního koutku. Barový pult je velmi šikovným řešením pro rychlé snídani či posezení s přáteli u kávy. Vybrat si ale ty správné barové židle je mnohem těžší, než by se na první pohled mohlo zdát. Abyste později nezůstaly zklamáni, přečtěte si alespoň ve zkratce, jaké parametry byste si měli při koupi všímat. Barové židle se vyrábějí z různých materiálů, ale nejoblíbenější jsou stále dřevěné barové židle.

Pozor na výšku!

 

dřevěné barové židle

Dřevěné barové židle se sice nedají nastavovat, ale působí elegantně, nadčasově a dodají vašemu domovu duši.

Zcela nejdůležitější je ujasnit si, kde přesně budou barové židle umístěny. Na trhu se totiž prodávají ve třech základních výškách – ke stolu, pultu nebo baru. Obecně platí pravidlo, že sedadlo židle by se měl nacházet asi 20-25cm nižší než deska stolu. Dnes už běžně koupíte i barové židle s nastavitelnou výškou, ale pokud kupujete židli bez nastavení, měření se nevyhnete. Já osobně upřednostňuji právě tu druhou kategorii barových židlí. Spousta mých známých má výškově nastavitelné barové židle, ale v podstatě je mají vždy jen v jedné výšce, a tak je to naprosto zbytečné. Dřevěné barové židle se sice nedají nastavovat, ale působí elegantně, nadčasově a dodají vašemu domovu duši. Kromě toho vám budou věrně sloužit dlouhá léta.

Měly by dřevěné barové židle ladit se zbytkem interiéru?

dřevěné barové židle

Dřevěné barové židle vám vydrží celá léta a stylove budou ladit k baru

Pokud jde o design, je to, samozřejmě, čistě na vás. Barové židle mohou se svým okolím jak kontrastovat, tak ladit – určitě se tedy nemusíte bát trošku zaexperimentovat. Chcete-li zaujmout, sáhněte po plastové barové židli ve výrazných barvách, která vás na první pohled zaujme svou barevností. Pokud ale nehledáte nic do očí bijící a vyhovuje vám spíše elegantní a zároveň útulný styl, dřevěné barové stoličky jsou to pravé pro vás. Jsou nadčasovým doplňkem, který upoutá hned na první pohled, ale zároveň dokonale splyne s ostatním nábytkem v interiéru. I proto je dřevo úžasné, zkombinujete ho s čímkoliv. Dřevěné barové židle se vám na rozdíl od ostatních neokoukají ani po letech používání a pořád budou mít své kouzlo. Pokud je budete chtít trochu oživit, můžete je zkrášlit novým látkovým podsedákem a ty podle nálady obměňovat.

Rekonstrukce bytu

Chystáte se rekonstruovat byt? Na co je třeba myslet ještě před samotnou rekonstrukcí? Pokud jde  o větší rekonstrukci, určitě nezapomeňte navštívit stavební úřad. Také to třeba oznámit sousedům, buď osobně, nebo alespoň odkazem na dveřích či ve společných prostorách. Rekonstrukce bytu může být totiž dost stresující, ale výsledek bude stát za to.

Ještě před rekonstrukcí bytu…

Podle zákona se rekonstrukce bytu chápe jako stavba. Před tím, než se do ní zakousnete, je velmi důležité navštívit stavební úřad a rekonstrukci ohlásit, při větší rekonstrukci dokonce je vyžadováno povolení. Toto povolení musíte mít, pokud se bude zasahovat do statiky nebo se budou provádět změny nosné stěny. Také pokud se bude měnit půdorys místnosti, měnit okna za větší nebo jinak členěné a při dalších velkých stavebních úpravách. Připravte se však na zaplacení poplatku.
Pokud však rekonstrukce nezasáhne statiku nebo nosné konstrukce, stačí když tyto změny jen ohlásíte. To vám bude stačit při rekonstrukci bytového jádra, zasklení balkonu či postavení příčky. Ohlášení je bezplatné. V obou případech musí stavební úřad reagovat do 30 dnů. Bez stavebního povolení či ohlášení rekonstrukce riskujete pokutu, jde totiž o přestupek. Při rekonstrukci třeba být ohleduplný a myslet i na své sousedy. Je vhodné včas jim sdělit, v jakém termínu bude rekonstrukce bytu probíhat. Nesmíte zapomínat na dodržení nočního klidu.

rekonstrukce bytu

Rekonstrukci bytu si třeba dobře promyslet jinak to nemusí dopadnout dobře

Malování jak forma rekonstrukce bytu

Nejoblíbenější formou rekonstrukce je malování a . Změnou barvy dostane váš byt nový život, budete se v něm cítit jako v novém. Správný výběr barvy a svítidla dokáže místnosti opticky zvětšit, zútulnit, vyvolat dobrou náladu a také pozitivní energii. Malovat by mělo být pravidelně, asi každých 5 let, neboť ve staré barvě se může skrývat prach, nečistoty či dokonce plísně.

rekonstrukce bytu

Malování je možné brát jako rekonstrukci bytu a proto jej není nesmíte zanedbávat

Předěláváme bytové jádro

Rekonstrukce bytového jádra je záležitost, kterou řeší momentálně mnoho starších bytů. Problémem je umakartové jádro, které se časem začne odúvať a absolutně nevypadá hezky a esteticky. Touto rekonstrukcí můžete jen a jen získat. Zvětší se prostor v koupelně, zbavíte se nemoderního umakartu a konečně budete mít koupelnu snů, přesně podle vašich představ. Stačí to jen probrat s odborníkem a spolu určitě najdete moderní a správné řešení v souladu se všemi normami.

Rekonstrukce bytu – splněny představy o moderním bydlení

Vlastní bydlení je snem asi každého z nás a aby byl tento sen opravdu dokonalý v každém ohledu, většinou hned po koupi vlastního bytu (zejména staršího) následuje rekonstrukce bytu, kdy původní stav měníme na náš byt šitý přesně na míru. Rekonstrukce bytu by měla splnit všechny naše touhy a představy o pěkném, praktickém, moderním a dokonalém bydlení, přesně podle našich představ a možností. Rekonstrukce bytu (podle jejího menšího či většího rozsahu) však na několik týdnů, ba až měsíců výrazně zasáhne do vašeho života i života vaší rodiny. Je proto dobré předem se seznámit s tím, co všechno nás během rekonstrukce čeká, na co se připravit a jak správně postupovat.

rekonstrukce bytu

Rekonstrukce bytu – domov vašich snů

Nastavte si rozpočet a najděte správného dodavatele

Na začátku je nejdůležitější celou rekonstrukci důkladně naplánovat krok za krokem a stanovit si rozpočet, do kterého nezapomeňte zahrnout i určitou rezervu (přibližně ve výši 20% z celkové částky) na nečekané výdaje mimo plánovaného rozpočtu. Pokud jste (co se týče rekonstrukce) jen začátečník a nemáte žádné zkušenosti, může to být pro vás ještě o něco náročnější. Zkuste oslovit někoho zkušenějšího z rodiny či přátel, kdo vám ochotně pomůže, případně se poraďte s odborníky a porovnejte vícero cenových nabídek. Velmi důležitý je i správný výběr dodavatele, realizátora rekonstrukce nebo seriózních, zručných mistrů, pokud se chystáte byt rekonstruovat svépomocí vaše nové bydlení.

rekonstrukce bytu

Hezčí bydlení díky rekonstrukci bytu

Rekonstruujte opravdu důkladně a precizně

Rekonstrukce bytu je záležitost, na níž kvalitě se rozhodně nevyplatí šetřit. Pokud se už do ní pustíte, třeba ji dělat důkladně a velmi precizně, aby vás později nezaskočili nemilá překvapení.Dříve, než se rozhodnete pro nové stěrky, obklad, dlažbu, vanu či kuchyňskou linku, nezapomeňte zkontrolovat i všechny rozvody (např. elektrické či vodovodní), zvažte i případnou výměnu radiátorů.Zaměřte se opravdu na všechny detaily – nezapomeňte ani na potřebná povolení či ohlášení stavby, které si rekonstrukce bytu vyžaduje tak, aby bylo vše v souladu se zákonem, i s dobrými sousedskými vztahy. Více info o rekonstrukci najdete i ZDE.

 

Válendy – nestárnoucí postele

Pečlivě vybraná postel je předpokladem zdravého a kvalitního spánku, díky kterému se budete probouzet odpočatí s dostatkem energie a optimismu do každého nového dne. Právě proto je třeba přistupovat k výběru postele uváženě a zodpovědně. Když si uvědomíme, že v posteli trávíme téměř třetinu svého života a závisí na ní celková regenerace našeho organismu, měl by být pro nás výběr postele víc než jen koupí dalšího kousku nábytku do naší domácnosti. Jakou postel si tedy zvolit? Rozhodnout se můžete pro dřevěné postele z laminované dřevotřísky, masivu nebo čalouněné postele, válendy či kovové postele.

válendy

Existuje mnoho druhů válend – kterou byste zvolili vy?

Klasické válendy – postele pro děti i dospělé

Klasické válendy, jak je mnozí známe z dětství, jsou oblíbeným typem nábytku již celá desetiletí. V současnosti si můžete vybrat opravdu velmi kvalitní a moderní válendy od slovenských i českých výrobců – např. válendy výklopné s úložným prostorem, molitanové i pružinové, polohovatelné, s čelem či dlouhou nebo krátkou zástěnou, na nožičkách i bez nich, v různých barvách a vzorech. Válendy si můžete zvolit celočalouněné nebo v kombinaci čalouněného lůžka a dřevěného soklu. Právě široké možnosti výběru designu, různých typů látek, barev i rozměrů (např. 90×180 až 200 cm nebo 110×200 cm či 120×200 cm) dělají čalouněné postele a válendy stále velmi vyhledávaným, elegantním a cenově dostupným řešením jak spát kvalitně a pohodlně.

válendy

Různé válendy pro vaše pohodlí přes den i v noci

Správné umístění postele je důležité!

Pro spánek je důležitá nejen kvalita postele, ale i její správné umístění. Umístění postele či válendy je do jisté míry ovlivněny rozměry a dispozičním řešením místnosti, je však důležité vyhnout se umístění lůžka přímo mezi okno a dveře, kde by váš odpočinek mohl rušit a znepříjemňovat nezdravý průvan. Také nezapomínejte na dostatečný volný prostor vedle posteli potřebný na pohodlné otevírání úložného prostoru pod postelí i na procházení i v menších prostorech a také nezapomínejte ani na dostatečný odstup mezi postelí a ostatním nábytkem, aby bylo umožněno pohodlné otevírání dvířek či zásuvek.

Praktický, kvalitní i netradiční koupelnový nábytek

koupelnový nábytek

Moderní minimalizmus

Dokonalá koupelna může mít mnoho podob a každý si ji představuje úplně jinak nejen barevností, ale i stylem zařízení. Někomu se líbí klasická zda minimalistická moderní koupelna, jiní mají rády romantický vintage styl, požadavky těch nejnáročnějších splní relax v luxusní spa koupelně a lidí, kterým nechybí odvaha a dobrodružnější povaha, může oslovit například i koupelna s exotickými prvky.

Koupelnu však třeba zařizovat vždy tak, aby byla nejen krásná a útulná, ale zároveň i praktická, a to nejen co se týče dostatečného množství úložných prostor, ale také z hlediska údržby a péče o její čistotu (např. koupelnový nábytek na nožičkách). Koupelnový zařízení je třeba vybírat i s ohledem na prostorové možnosti a dispozici budoucí koupelny.

Krásný koupelnový nábytek = kvalitní koupelnový nábytek

koupelnový nábytek

Moderní, stylové a neobyčejné umyvadlo jako součást koupelnového nábytku

Kvalita a životnost je v případě koupelnového nábytku mimořádně důležitá a musí splňovat náročnější kritéria jako běžný zařízení, protože je nábytek v koupelně neustále vystaven působení vlhka.

Kvalitní koupelnový nábytek vyrobený z MDF materiálu či z exotických dřevin je pro vlhké prostředí koupelny vhodnější volbou jako např. koupelnový nábytek vyráběný z dřevotřísky v různých povrchových úpravách. Při výběru dbejte i na kvalitní provedení pantů a všímejte si celkovou preciznost vyhotovení zejména spojů a hran.

Romantický vintage styl v koupelně

koupelnový nábytek

Koupelnový nábytek – koupelna snů

Pokud máte rádi nostalgii starých časů v podobě nenapodobitelného stylového nábytku např. s patinovaným povrchem, můžete takový vintage styl zakomponovat i na místa, kde to není až tak běžné, například do koupelny. Právě koupelnový nábytek s ošumělý vzhledem ve stylu vintage, samostatně stojící vana na nožičkách či velké zrcadlo v starožitném rámu dodají vaší koupelně mimořádně efektní a originální vzhled.

Zajímavě bude působit i kombinace starého s novým, která je v současnosti velmi populární. Např. jednoduchý, ale kvalitní bílý koupelnový nábytek či zařízení se vzhledem dřeva a k tomu několik vintage dekorací může splnit svůj účel a vytvořit netradiční, ale zato velmi atraktivní koupelnu. Záleží už jen na vás, kolik nostalgie vintage stylu si do vaší koupelny vpustíte.

 

Noční stolek jako stylový doplněk do ložnice

Ložnice je místem pro relaxaci a odpočinek, proto je důležité zařídit si ji přesně podle svých představ a potřeb tak, abyste v ní cítili opravdu příjemně, bezpečně a pohodlně.

noční stolek

Noční stolek by vedle postele neměl chybět

Nejdůležitějším a hlavním kusem nábytku v každé ložnici je samozřejmě postel, ale důležitý je i úložný prostor v podobě vestavěných šatníků, skříní a komod, který má velký podíl na tom, aby vaše ložnice vypadala spořádaně, čistě a útulně. No a nakonec, do ložnice patří i noční stolky, jejichž velkou výhodou je, pokud se nacházejí přímo u postele, můžete si pohodlně odkládat různé předměty, které k relaxu patří (např. knihy, časopisy, brýle či šálek čaje).

Nenahraditelný noční stolek

I když často bývá noční stolek velikostí nenápadný, je nepostradatelnou součástí ložnice – každý si najde ideální využití pro tento praktický kousek nábytku. Ať už bude váš noční stolek sloužit na umístění noční lampy, nebo si vyberete noční stolek, jehož součástí je i úložný prostor (např. v podobě zásuvek a skříněk), je jisté, že při správném výběru vylepší doplněk celkový estetický vzhled vaší ložnice.

Klasické i méně tradiční noční stolky

Při výběru nočních stolků třeba myslet nejen na praktické využití, ale i na celkové sladění s ostatním nábytkem v ložnici. Noční stolky se dají zakoupit jako součást ložnicových sestav, kdy je provedení i materiálové provedení nočních stolků (nejčastěji v různých dřevodekorech) zcela totožné s ostatním ložnicovým nábytkem, ale i samostatně, kdy je třeba je přizpůsobit materiálem a barvou k ostatnímu ložnicového nábytku.

noční stolek

Popusťte uzdu své fantazii

Pokud však máte dostatek odvahy a smysl pro extravagantnější kousky a kombinace, můžete si zvolit i netradiční noční stolek v podobě starého cestovního kufru, hromady starších magazínů, proutěného koše, skládací židle, žebříku či sudů nebo dřevěné houpačky visící přímo ze stropu. Takovými netradičními nočními stolky můžete vytvořit opravdu působivý a zajímavý interiér vaší ložnice.