Jak přemalovat lakované skříně

skříně

Chcete změnit barvu vaší skříně? Žádný problém!

Máte doma lakované skříně? A chtěli byste změnit jejich barvu, oživit je? Myslíte si, že to nejde? Omyl! Není to tak jednoduché jako u jinak zpracovaného dřeva, ale jde to. A zvládnete to za jeden den.

Malování skříní a nábytku je skvělý způsob, jak přeměnit vzhled pokoje a zútulnit ho. Přemalovat jde jakákoliv skříň, jenom je potřeba dodržet několik zásad.

Při malování lakovaných skříní je důležité dodržet tento postup:

Při malování větších ploch je zaprvé důležité překrýt části, které nechcete obarvit – desky, úchyty a především podlahu. Nezapomeňte i na svoje oblečení, boty a rukavice. Oblečte si staré věci, kterých vám nebude líto, pokud se zničí. Pokud jste citliví na chemikálie z barvy, je dobré použít roušku na tvář.

Z přemalovávané skříně nejdříve sundejte dvířka a vyndejte z ní poličky (skříně by měli být před malování samozřejmě prázdné a čisté). Všechny části, které ze skříně sundáte, si odložte na bezpečné místo. Pokud máte strach, že skříň po přemalování nedáte dohromady, doporučujeme vám označovat si při rozebírání jednotlivé části.

 Potom si skříň připravte na malování. Nejdřív musíte vyplnit díry a praskliny – nejlepší je použít tmel na dřevo. Po nanesení tmelu je potřeba nechat skříň zaschnout podle pokynů výrobce tmelu.

Dalším krokem je odstranění laku z povrchu skříně. Toto je možno zrealizovat dvěma způsoby:

  1. Vezměte si brusný papír a šmirglujte tak dlouho, dokud nebude lak úplně pryč. Pokud upravujete větší povrch, můžete použít elektrickou brusku.
  2. Druhým způsobem, jak odstranit lak z povrchu, je použít speciální čistič na lak, který lze koupit téměř v každé prodejně pro kutily. Tento postup musíte opakovat, dokud nebude povrch úplně bez lesku.

Skříně jako nové

skříně

Proměňte starou skříň na novou.

Na očištěné skříně bez laku můžete začít nanášet základní barvu na dřevo, která zajistí, že se vám potom požadovaná barva nebude loupat. Po nanesení musíte nechat barvu zaschnout. Když základní nátěr zaschne, můžete začít nanášet požadovanou barvu – na plochy skříně je nejlepší použít váleček, v záhybech použijte štětec. A opět musíte nechat zaschnout podle pokynů výrobce.

Na závěr stejným způsobem namalujte dvířka skříně, poličky a ostatní části. Po zaschnutí je namontujte zpět. Pak už jen zbývá uklidit všechno pracovní nářadí, plachty a krycí folie, naplnit skříň zpět věcmi a těšit se z vašeho výtvoru, z „nové“ skříně.

Napsat komentář