Hnojivo NPK

hnojivo npk

Hnojivo NPK pro krásnou zahradu

V dnešní době jsou půdy, ve kterých pěstujete své plodiny a rostliny velmi vyčerpávány, což se projevuje na jejich celkové úrodnosti. V důsledku desítek let pěstování plodin a rostlin jim chybí mnohé živiny. Vám tedy nezbývá nic jiného, než potřebné živiny a minerály do půdy dodat – tedy pokud chcete, aby vaše půda byla vysoce úrodná. Mezi základní živiny, které musí každá půda obsahovat a které je potřebné v případě jejich absence dodat, patří dusík, fosfor a draslík (ve zkratce jejich názvů v periodické tabulce prvků tedy NPK). Proto je nejčastěji využívaným hnojivem právě hnojivo NPK.

Co obsahuje a na co se používá?

Hnojivo NPK obsahuje dusík, který napomáhá růstu vegetace, stonků a listů. Draslík je zase důležitý pro celkové zdraví rostliny. Posiluje například odolnost rostliny vůči plísním. Fosfor napomáhá rozvoji a růstu kořenů a květů. Nutno podotknout, že hnojivo NPK obsahuje chemicky vytvořené látky, takže pokud jste zastánci přírodního hnojení, doporučujeme vám hnojit pomocí kompostu a podobně. No pokud se vám bude zdát, že tyto metody nepomáhají, přikročte ke hnojivu NPK. Jak již bylo zmíněno, toto hnojivo obsahuje látky pro podporu růstu a odolnosti rostliny. Proto ho musíte používat s rozumem. Přehnojená rostlina má tendenci rychle růst a to se může projevit například v kvalitě jejích plodů. Toto hnojivo se používá v případě všech druhů polních plodin, zeleniny, peckovin a jádrovin, okrasních stromů a keříků, květů a travnatých porostů. Méně vhodné je na hnojení okurek, papriky, dýně, bobulovin a jahod.

Hnojivo NPK se prodává v různých poměrech. Proto byste měli vědět, co konkrétně vaše rostliny potřebují a tudíž, jaký poměr jednotlivých složek by v hnojivu měl být. Pokud jste zkušenými zahrádkáři, odhadnete poměr sami, pokud však začínáte, určitě si nechte poradit od odborníka.

Jak používat hnojivo NPK?

hnojivo npk

Víte, jak správně používat hnojivo NPK?

Kombinované tříjsložkové hnojivo NPK se používá i v případě velkoplošného polnohospodářství na základní hnojení před vysazováním. Hnojivo můžete do půdy dostat formou zálivky nebo jeho jednoduchým zahrabáním. Ovšem v případě zálivky je hnojivo snáze přístupnější pro rostliny, které v půdě rostou.

Jak již bylo výše řečeno – je důležité, abyste to s hnojivem nepřeháněli. Totiž ani přehnojená půda není pro rostliny optimální. Proto byste měli po každém hnojení změřit hodnoty jednotlivých složek v půdě, abyste věděli, zda je všechno v pořádku. Velkou chybou mnohých lidí je i to, že hnojivo používají i v případě, že všechny látky, které jsou v hnojivu NPK obsaženy, půdě nechybí. V takovém případě je potřeba zaměřit se na jiné mikro a makro nutrienty, které v půdě chybí. V případě přehnojování navíc můžete zapříčinit to, že pozabíjíte organické složky půdy a mohou vám tedy růst nezdravé či modifikované rostliny a plody.

Napsat komentář