Dopřejte si vlastní čerstvé bylinky – bylinková zahrada

záhrada

Bylinková zahrada u vás za domem

V dnešní době už téměř v žádné domácnosti nechybí bylinky. Používáme je nejčastěji v kuchyni při přípravě čajů nebo jako koření. Skoncujte s kupováním sušených a vypěstujte si své vlastní a čerstvé – provoní vám nejen kuchyni, zkrášlí váš balkon nebo zahradu, ale dokonce i odpuzují škodlivý hmyz a lákavě působí na ten užitečný. Pokud si myslíte, že se v tomto oboru nevyznáte, neváhejte! Přečtěte si náš dnešní článek a dozvíte se víc.

Které bylinky pěstovat?

Předtím než se rozhodnete, že jdete pěstovat, musíte si nejdříve rozmyslet a zvážit, které že to bylinky bude vlastně pěstovat. Mezi ty nejčastější, které jsou téměř pro každého volbou číslo jedna, patří: petržel, pažitka, bazalka, rozmarýn, šalvěj, bobkový list, majoránka, tymián, meduňka a máta.

Pěstování bylinek v zahradě

Pokud se tedy rozhodnete pro pěstování bylinek ve vaší zahradě, existuje několik způsobů. Například pokud nemáte dostatek místa na samostatný bylinkový záhon, můžete některé druhy bylinek pěstovat v okrasné zahrádce nebo na skalce. Mezi druhy, kterým to nevadí a které tedy takto můžete pěstovat, patří levandule, šalvěj, tymián, majoránka, dobromysl nebo rozmarýn. Jiné druhy bylinek zase vyžadují a doporučuje se je pěstovat u zeleniny, protože odhání škůdce, kteří by vám mohli zeleninu likvidovat. Mezi tyto vybrané druhy patří například saturejka, koriandr, bazalka, kopr, petržel, yzop nebo měsíček.

V případě, že však disponujete velkou zahradou a dokážete si v ní udělat místo na samostatný bylinkový záhon, vysaďte bylinky zde. V současnosti je populární „bylinková spirála“, ale stylů bylinkových zahrad vzniklo za celou dobu mnoho a lidské fantazii a tvořivosti se meze nekladou.

Kam bylinky vysadit?

záhrada

Domácí bylinky v zahradě

Pokud se rozhodnete pro bylinkový záhon, bylo by vhodné, kdyby se nacházel někde v blízkosti, abyste měli bylinky vždy na dosah a nemuseli pro ně chodit daleko. Většině bylinek vyhovuje slunečné, suché a závětrné prostředí, kamenitá půda, která nemusí být příliš bohatá na živiny. Těžké půdy můžete odlehčit pískem nebo dřevěným popelem a menší dávkou vyzrálého kompostu. Příliš dusíku totiž potlačuje voňavost bylinek. Mezi všemi druhy bylinek se však nachází i takové, které si naopak vlhkost a dostatek živin vyžadují. Mezi takové patří například máta, potočnice, medvědí česnek nebo libeček.

Pěstování bylinek na balkónech, terasách a parapetech

Pokud nemáte v zahradě dostatek prostoru pro pěstování bylinek nebo pokud třeba žádnou zahradu vůbec nevlastníte, nezoufejte. Existuje velké množství alternativních možností, jak si můžete své bylinky vypěstovat. K těmto účelům vám výborně poslouží květináče, které jednak zkrášlí váš balkon nebo terasu, a navíc si zde vypěstujete vlastní čerstvé bylinky. Ovšem nesmíte zapomínat na důkladnou a starostlivou péči o vaše bylinky. Musíte je pravidelně zalévat a zastřihávat.

A na závěr jedno upozornění. Nebojte se vaše bylinky hojně používat, čím více je totiž budete používat a zastřihávat či otrhávat, tím hustější keříčky vám porostou.

Napsat komentář