Doopravdy chcete studovat webdesign?

webdesign

Webdesign je v dnešní době více než jen důležitý. Vyplatí se ho však studovat?

O tom, jestli je nebo není v dnešní době nutné mít vysokou školu, se všude vedou sáhodlouhé diskuse. Samozřejmě, že samostatnou kapitolou v těchto diskusích jsou doktoři, studenti humanitních věd a „IT-čkáři“. Já jsem se dnes rozhodl zaměřit konkrétně na webdesign. Je tedy doopravdy nevyhnutné studovat vysokou školu na to, abyste mohli pracovat v této oblasti? Podívejme se na to z více pohledů…

Jsou naše vysoké školy připravené vyučovat webdesign?

V první řadě je důležitým faktorem, který je potřeba zvážit, úroveň vysokých škol na Slovensku, ale i v sousední České republice. Pokud chcete studovat oblast, která se vyvíjí a mění závratným tempem, tak jako je tomu v případě webdesignu, nemyslím si, že naše vysoké školy jsou na to nejvhodnější. Směry jako historie, filosofie nebo studium jazyků je u nás na vysoké úrovni, protože poznatky ohledem těchto oblastí se za poslední roky téměř vůbec nezměnily. Ale na rychle se vyvíjející oblasti, jakými je například IT oddělení, konkrétně oblast webdesignu, ještě není Slovenské školství připraveno. V zahraničí je možná výuka této oblasti na vyšší úrovni, ale stále se jedná o poměrně nestálé téma, které se minimálně každým rokem mění, a proto se moc nedá vyučovat.

Potřeba vysoké školy pro zaměstnání

Myslím si, že není nijak přehnané, když řeknu, že vysoká škola pro webdesign vám dá pouze dvě věci – titul a zlepšení komunikace s lidmi. Titul je důležitý ze společenského hlediska. Firmy na Slovensku by se daly rozdělit do dvou kategorií. První kategorií jsou spíše menší slovenské firmy, které jsou složeny převážně z mladších lidí a kterým až tak na titulu nezáleží. Především jsou pro ně důležité vlastnosti člověka, jako například zkušenosti, flexibilita a kreativita. Naopak velké firmy zase preferují uchazeče s vysokoškolským titulem. Naučit se komunikovat s lidmi je zase potřebné pro práci v kolektivu, hlavně na vyšších postech. V konečném důsledku nám však jaksi, i přes vysokoškolský titul, chybí poznatky na toto téma.

Finance – dáte přednost studiu nebo vlastnímu bytu?

Nyní se na to podívejme z hlediska financí, jelikož pomocí čísel to každý pochopí lépe. Průměrná mzda webdesignera se pohybuje kolem 1000€ měsíčně. Pokud vezmeme do úvahy standardní délku studia (5 let), v přepočtu nás bude celé studium stát kolem 60 000€ a 5 letech našich zkušeností. A to ještě dokonce nemáme započítány výdaje na studium. No a z takové částky by už se dal bez problémů pořídit menší byt v jakémkoliv slovenském městě.

webdesign

Webdesign a vysoká škola? Je to dobrý nápad?

Jaký z toho tedy plyne závěr?

Pro webdesign a práci v tomto oboru jsou dnes mnohem důležitějšími faktory zkušenosti a kreativita, než titul z vysoké školy. Návštěva různých přednášek a seminářů nebo kurzů z této oblasti se zdá jako lepší řešení než 5 let studia. Po studiu totiž postrádáte praxi, kterou po vás na mnoha pohovorech rovněž žádají. Pokud je pro vás tedy zajímavější pracovní pozicí „freelancer s titulem“ než „freelancer bez titulu“, je nejvyšší čas, poslat přihlášku na vaši vysněnou vysokou školu…

Napsat komentář